
Svako od nas ima unutrašnji glas koji je izraz sopstvenih misli i osećanja. Kako zvuči taj unutrašnji glas u situacijama kada iskusimo gubitak ili neuspeh? Nekada izgubimo ključeve ili omiljene naočare za sunce, ili dešava se da raskinemo višegodišnje prijateljstvo ili žalimo nakon smrti drage osobe. Možemo biti neuspešni u igranju tanga, ali dešava se da treću godinu za redom ne možemo da damo uslov za prolaz na sledeću godinu studija.
Ako u ovakvim situacijama niste srećni: da li ste nezadovoljni, nesrećni, neispunjeni, razočarani, depresivni? Kada iskusite neprijatnost bilo da je to gubitak ili neuspeh Vaš unutrašnji glas više neće biti sladak. U izazovnim situacijama se prilagođavamo na neprijatne promene, ali šta se dešava kada našem unutrašnjem glasu treba više vremena ili kada ne nalazi način da se prilagodi?
Imperativ sreće
Dobrodošli u svet „imperativa sreće“, mesta gde je Vaša dužnost i obaveza da budete srećni! Sigurno ste čuli fraze „Radi ono što te čini srećnim“, „Otkrij svoje pravo ja“, „Voli sebe više“ ili „Sledi svoje snove, samo nebo je granica“. Ali ovaj stalni pritisak da budemo srećni, koji dolazi iz više pravaca nekada zvuči previše zahtevno.
Još su antički filozofi prepoznali događaji i situacije ne izazivaju same po sebi sreću ili nesreću već da je naš pristup i naše razmišljanje o situacijama presudno za subjektivni doživljaj. Koje misli i uverenja nas uvode u nezdrave emocije? Psihoterapeuti su na osnovu analize hiljada terapijskih seansi izdvojili nekoliko kategorija iracionalnih uverenja koja ljude uvode u nezdrave emocije. Ovo su najčešće:
Moram biti voljen i prihvaćen od svake značajne osobe u mom životu, i ako nisam, to je užasno i nepodnošljivo.
Moram biti kompetentan i uspešan u onome što je za mene važno. Ako nisam, jasam potpuno bezvredan.
Trebalo bi da da mi bude prijatno i da sada nema ove neprijatnosti i patnje.
To što sada patim rezultat je spoljašnjeg pritiska, nemam mnogo mogućnosti da u neprijatnim okolnostima kontrolišem ili izmenim svoja osećanja.
Svet bi morao biti fer i pravedan.
Moja prošlost je uzrok mojih sadašnjih problema. Prošlost će zauvek uticati na mene.
Ako nemam kontrolu nad značajnim aspektima svog života, to je užasno!
Racionalni pristup
Ako vam prolaze kroz glavu misli: „Kakav sam ja promašaj!“, „Zar mora biti tako teško?“, „Nisam to zaslužio!“ Ne mogu to da podnesem!“ da li možete racionalno pristupiti rešavanju problema? Teško, ali utešno je da ljudi ne mogu u sto posto situacija imati racionalan pristup. Misli i osećanja jesu povezani i prirodna je sklonost svakog čoveka da u nekim situacijama ne misli i ne reaguje onako kako misli da je najbolje moguće. Kako se osećamo je subjektivni doživljaj, ali ono što možemo promeniti je pristup situacijama, odnosno razmišljanje o situacijama.
Kada usvojite racionalne alternative navedenim iracionalnim uverenjima, kada mislite „ Nesavršen sam, osoba sam sa ljudskim ograničenjima i pravim greške kao svi ljudi“, „Mogu da podnesem ovu neprijatnost iako mi se ne sviđa“ ili „ Svet nije uvek fer i pravedan, ali uprkos tome mogu uživati, teorija kaže da će se popraviti raspoloženje i način funkcionisanja na dnevnom nivou.