Šta posle praznika – kako prevazići postprazničnu depresiju?

Tokom novogodišnjih i božićnih praznika sve deluje magično. Domovi i javni prostori su okićeni, svi su raspoloženi. Najčešće imamo više vremena za druženje, zabavu i relaksaciju. Razmenjujemo poklone, zaboravljamo sitne razmirice i trudimo se da budemo raspoloženi. Mnogi spajaju slobodne dane i uživaju u mini odmoru.

Nakon prazničnog opuštanja za mnoge je veliki izazov da se vrate redovnim aktivnostima. Često se javlja osećaj nostalgije za praznicima, razočarenje, manjak energije, nesanica, teškoće u koncentraciji, usamljenost. Tu je i dodatan stres, jer kreću nove obaveze, a sa njima i nova očekivanja.

Postpraznična depresija nije dijagnostička kategorija i nije zastupljena u Međunarodnoj klasifikaciji mentalnih oboljenja, ali je u svakodnevnom govoru sve zastupljenija jer se mnogi ljudi nakon praznika bore sa melanholijom. Ovo je najčešće prolazno afektivno stanje koje nastaje nakon praznika.

Zašto je teško vratiti se redovnim aktivnostima nakon praznika?

Prvi dani nakon praznika jesu izazov. Objektivno, prelaz između prazničnih aktivnosti i rutine na poslu, u školi ili na fakultetu može delovati kao veliki kontrast što vodi osećanju nostalgije za bezbrižno provedenim danima tokom praznika. Nekim ljudima svakodnevne obavezne aktivnosti nakon praznika deluju razočaravajuće. Na raspoloženje mogu delovati i očekivanja posebno ukoliko druženje i provod nisu bili u skladu sa našim željama. Dodatan stres stvara pritisak da se donesu novogodišnje odnosno važne odluke koje nakon toga treba i sprovesti.

Kako prevazići melanholiju nakon praznika?

Individualna iskustva se razlikuju. Evo nekoliko saveta kako prevazići melanholiju:

Postavite realistične ciljeve. Ne očekujte od sebe ništa grandiozno u novoj godini. Ukoliko želite velike promene, razložite ih na manje izvodljive celine. Tako nećete biti preplavljeni.

Kreirajte sebi rutinu kako biste provodili vreme na predvidiv i smislen način nakon praznika

Razgovarajte sa prijateljima i porodicom. Socijalna podrška je važna, druženje sa ljudima koje volimo nam često može popraviti raspoloženje.

Radite ono što Vas ispunjava. Da li je to boravak na vazduhu, čitanje knjige, možda hobi kojim se dugo niste bavili…

Ukoliko Vas melanholija i beznadežnost preplavljuju i deluju nepodnošljivo uprkos svim aktivnostima i naporima da ih sami prevladate, potražite stručnu podršku.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top