7 korisnih strategija za dobru komunikaciju između partnera

Dobra komunikacija igra ključnu ulogu u održavanju zdravog i srećnog partnerskog odnosa. Omogućava izražavanje, razumevanje i povezanost između partnera čime doprinosi stabilnosti i sreći u vezi.

Ne prekidajte partnera dok priča

Prekidanjem osobe koja govori šaljete poruku „ne zanima me ono o čemu pričaš, važnije mi je ono što imam da kažem“. To je navika koje mnogi nisu svesni, ali vremenom može da podstakne partnera da stekne utisak da nas ono što govori ne zanima i da ga navede da smanji pokušaje u ostvarivanju komunikacije.

Ne ulazite u razgovor dok ste u afektu

Ako se osećate previše ljuto da biste razgovarali, odložite razgovor, odmah! Ljuti i povređeni, niste u mogućnosti da čujete šta druga osoba želi da Vam saopšti, ma koliko se trudili. Dajte do znanja vašem supružniku da ste preplavljeni emocijama. Vašem telu je potrebno oko dvadesetak minuta da se smiri. To vreme provedite radeći nešto što vas smiruje i odvraća pažnju kao sto je šetnja, čitanje ili slušanje muzike.

Ne započinjite razgovor sa ,,Ti…“

,,Ja izjave” su manje kritičke i nežnije su od ,,TI” pandana. Fokusirajte se na to kako se osećate, a ne na optuživanje supružnika. Ako osećate potrebu da svom partneru izrazite svoje razočaranje, formulišite rečenicu kojom  ga obaveštavate da se zbog onoga što je uradio osećate loše, ali bez izražavanja osuda zbog kojih se on kao osoba oseća pogrešno.

Budite jasni u pogledu izražavanja vaših potreba

Nemojte očekivati da vaš partner čita misli. Umesto ,,ostavio si haos iza sebe”, recite ,,značilo bi mi ako bi sklonio svoje stvari“. Razumevanje i ispunjavanje različitih potreba može pomoći u stvaranju zdravog i harmoničnog odnosa. Budite otvoreni za pregovore i kompromis putem koga možete pronaći rešenje koje će zadovoljiti oba partnera. Važno je ne samo izražavati svoje potrebe, već i podržavati i poštovati potrebe svog partnera.

Nemojte da nagomilavate stvari

Nagomilavanje stvari može dovesti do  tenzija, nesporazuma ili negativnih emocionalnih reakcija. Zato nemojte da čekate predugo pre nego što potegnete neko pitanje – u suprotnom će samo eskalirati u vašoj glavi.

Prigovarajte, ali ne okrivljujte partnera

Kada se suočavate sa problemom u partnerskom odnosu, važno je izražavati nezadovoljstvo ili prigovore  na konstruktivan način a da pritom ne okrivljujete partnera. Fokusirajte se na određeno ponašanje ili događaj.

,,Osećam se…” 

U vezi sa konkretnom situacijom

,,Potrebno mi je…”

Prigovaranje bez okrivljivanja je veština koja zahteva vežbu, ali može biti veoma korisna za izgradnju zdravog i podržavajućeg partnerskog odnosa.

U teškim vremenima razmislite o razlozima koji vas spajaju

Ponekad je u teškim vremenima korisno zapamtiti da sigurno niste izabrali da živite zajedno da biste oštetili ili povredili jedno drugo. Kada prepoznate razloge koji vas spajaju sa partnerom, možete bolje razumeti šta je to što čini Vaš odnos posebnim i kako možete negovati tu povezanost dalje.

Kada je paru potrebna pomoć psihoterapeuta?

Parovi bi trebali potražiti pomoć porodičnog psihoterapeuta kada osete da sami nisu u stanju da upravljaju izazovima u svom partnerskom odnosu. Psihoterapeut može pružiti podršku, perspektivu i alate koji su potrebni za jačanje i obnavljanje zdravog partnerskog odnosa.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top