
Sindrom prolećnog umora je zapravo normalno stanje organizma uzrokovano funkcionisanjem našeg fizičkog sistema. Nastaje kao reakcija prilagođavanja na promene u spoljašnjoj sredini nakon zimskog perioda.
Na proleće, priroda se budi, sve cveta i lista, sunce sija. Sve ovo motiviše na izlazak napolje, a jedino što vi želite da radite je da spavate. Osećate umor, gubitak volje, dezenergizovani ste, nemotivisani, malaksali. Moguće je da prepoznajete sebe u ovome i da se pitate: „Zašto mi se ovo događa sada kada je najzad sezona izlazaka iz kuće i zatvorenog prostora otvorena?“
Uzrok prolećnog umora?
Naučno je dokazana činjenica da ono što se događa u našem telu tokom zimskih meseci (zbog kraćeg dana) je nedostatak serotonina hormona sreće, dok je prisutna visoka koncentracija hormona spavanja, melatonina.
Kada dođe proleće, naše telo pokušava da se prilagodi toplijem vremenu, dužim sunčanim satima na taj način što temperatura tela raste, krvi sudovi se šire, a krvni pitisak pada. Sunčeva svetlost čini da telo kreće da produkuje više homona serotonina dok melatonin ostaje i dalje u visokoj koncentraciji. Treba razumeti da telo ne može da se prilagodi ovoj promeni brzo, pa zato jedan izvesni period ćete se osećati letargično, umorno i malaksalo.
Kako savladati umor?
Pravilno i uravnoteženo se hranite. Užvajte u svežem sezonskom voću i povrću, koje je puno hranjivim materijama.
Izbacite jutarnju kafu, jer kofein koji se brzo apsobuje iz nje dovodi do naglog i brzog skoka energije, ali i do „drhtanja“. Umesto toga možete ubaciti neke napitke iz kojih se sporije apsorbuje kofein, te se na taj način i nivo energije duže održava.
Vežbajte svakog jutra mindfulness. Redovno praktikovanje ove tehnike pomoći će vam između ostalog i da redukujete stres.
Pijte dovoljno vode.
Vodite računa o tome da li dovoljno i kako spavate.
Budite aktivni. Ukoliko ne trenirate i nemate tu rutinu, probajte sa dužim šetnjama ili vožnjom bicikla.